تبلیغات
نمونه سوال - بهداشت ورزش

نمونه سوال
 
بهداشت ورزش

بهداشت ورزشی

هدف از رعایت بهداشت ورزشی، پیشرفت پرورش و تامین سلامت دانشجویان و ورزشكاران می‌باشد و آن شامل سلامت جسمی، فكری، اجتماعی و روانی است. كسانی كه تربیت بدنی و ورزش از برنامه های هفتگی و ماهانه آنهاست مسئولیتی بزرگ برعهده دارند. به طوری كه علاوه بر توجه دادن ورزشكاران و دانشجویان خود به رعایت بهداشت باید خود نیز به امر بهداشت ورزشكار و دانشجوی خود توجه بیشتری نشان دهند.

د این جا توجه ورزشكاران را با اصول بهداشتی كه در زمان فعالیتهای ورزشی باید رعایت كنند جلب می نمائیم ؛

1- موضوع اساسی این است كه چگونه ورزش كنیم تا بتوانیم برای كارهائی كه در‌ آینده باید انجام دهیم توانائی داشته باشیم و كدام رشته از ورزش را انتخاب كنیم تا به بدن ما صدمه ای وارد نشود وقتی به فعالیتهای ورزشی می پردازید و عمل تعریق برای تنظیم درجه حرارت بدن فعال می شود پس از اتمام ورزش و فعالیت، بخشی از مواد زائد عروق بدن بر روی پوست باقی می ماند كه باید از سطح پوست بدن پاك شود. بنابراین دانشجویان باید حتی الامكان سعی كنند كه بعد از فعالیتهای بدنی و ورزشی برای حفظ و رعایت بهداشت پوست بدن خود، استحمام كنند و با آب و صابون بدن خود را خوب بشویند و سپس خشك كنند. به ویژه باید مواظب باشند كه بعد از ورزش با بدنی كه بوی عرق می دهد در كلاسهای درس حاضر نشوند.

در شست و شو و استفاده از صابون نباید زیاده روی كرد و بیش از اندازه از آن استفاده كرد زیرا این امر سبب از بین رفتن چربی طبیعی پوست بدن می شود و چون چربی طبیعی بهترین عامل حفاظت پوست بدن می باشد با این عمل پوست بدن خشك و زیر می شود. برای افرادی كه هر روز بدن خود را شست و شو می دهند دوش آب گرم بعد از ورزش به منظور پاك شدن عرق بدن كافی می باشد.

2- بعد از فعالیتهای ورزشی، سعی كنید كه لباسهای ورزشی را بشوئید و زیر نور آفتاب خشك كنید در صورتی كه به این امر توجه نكنید و لباسهای ورزشی و آغشته به عرق بدن را در جای نمناك و كم نور قرار دهید محیط مناسبی برای رشد قارچ خواهد بود و بعد از استفاده مجدد لباسها به بیماری پوستی پارچی مبتلا می شوید.

اگر جورابهای شما پس از مدتی استفاده به این نوع قارچها آلوده شود قارچها به سرعت به پاها و انگشتان پای شما منتقل می شوند و چون لای انگشتان پا محل مناسبی برای رشد و توسعه این نوع قارچها است لذا این انگشتان به بیماری قارچی مبتلا می شوند. برای جلوگیری از این امر حتماً باید پس از ورزش جورابها و لباسهای خود را با آب گرم شسته و در مقابل نور آفتاب قرار دهید. سعی كنید هنگام ورزش از جورابهای نایلونی یا الیاف مصنوعی كمتر استفاده نمائید استفاده از جوراب نخی یا الیاف طبیعی بهتر است. در صورتی كه به این عارضه دچار شدید سریعاً به پزشك بیماریهای پوستی مراجعه كنید.

3- كفش یكی از عوامل و وسائل مهم راه رفتن، دویدن، كوهپیمایی، و ورزشهای مختلف می‌باشد و كفش مناسب و استفاده آن از اهمیت بسزایی برخوردار است در خرید كفش بویژه ورزشی توجه بیشتری نشان دهید و سعی كنید كفش نه كوچك باشد نه بزرگ باید به صورتی باشد كه پا در آن به راحتی قرار گیرد و دویدن با آن راحت باشد زیرا كه در ورزش بویژه دو میدانی، پرش و كلیه حركات بدنی كه نیاز به تحرك و جنبش دارد كفش نقش اساسی را بازی می‌كند. چنانچه در پرش به صورت صحیح باید پس از فرود با پنجه های پا فرود بیایند در صورتی كه ناخنهای پا بلند باشد صدمه زیادی به انگشتان پا می زند و باعث خون مردگی و یا خون ریزی اطراف ناخن می شود بویژه اگر كفش كوچك باشد و تنگ این ناراحتی دو چندان می گردد. همچنین كفشهای بزرگ و گشاد در دویدن و جهش ها باعث ایجاد صدمات پیچ خوردگی پا و یا دررفتگی می‌شود. استفاده از كفشهای میخ دار بر روی آسفالت یا سالن های بازی غیربهداشتی است و ایجاد ناراحتی بویژه در ساق پا و كمر می كند. از این رو سعی شود در سالنها از كفش های كتانی یا ورزشی كه كف آنها لاستیك یا مواد مشابه به صورت شیاردار استفاده شود. استفاده از كفشهایی كه باعث از بین رفتن یا ایجاد صدماتی در قوس عرضی و طولی پا می شود مناسب نیست و نباید استفاده شود. در ورزشهای مانند بسكتبال و كشتی حتماً باید از كفشهای ساقه بلند استفاده كرد چون در این ورزش ها صدمات مچ پا زیاد می باشد كه با این امر از این صدمات جلوگیری بعمل می آید.

4- كسانی ورزش می كنند بویژه ورزشكاران باید بدانند كه در بدن آنها منابع و مراكز چركی وجود نداشته باشد زیرا در زمان فعالیت و ورزش گردش خون تسریع پیدا می كند و در اثر بودن منبع چركی مانند دندان چركی و یا لوزه چركی این چرك از طریق خون به قلب راه پیدا می كند و باعث صدمات اركانی می شود و در درازمدت رماتیسم قلبی برای افراد ایجاد می كند با این سبب اطلاع از این منابع و در جهت از بین بردن آن امریست ضروری ـ ناراحتیهای چركی از قبیل لثه چركی، یا سینوزیت و ... باعث پیدایش بیماریهای عفونی قلب و یا ناراحتیهای كلیوی می شود كه عواقب بدی را بدنبال خواهد داشت.

5- استفاده از لباسهای مناسب ورزشی از قبیل پیراهن، شورت، گرمكن شلوار و در بعضی مواقع ساق بند، زانوبند، ضروری است و باعث راحتی ورزش كنند در هنگام ورزش می شود. استفاده از لباسهای پلاستیكی و شمعی یا مشابه بویژه در هنگام دویدن و یا ورزشهای سنگین مناسب نیست اكثر كسانی كه این لباسها را می پوشند برای تعریق زیاد است و این عمل صحیح نمی باشد زیرا پوشیدن این گونه لباسها از تبخیر سطح پوست و در نتیجه خنك شدن بدن جلوگیری می كنند و خستگی زودرس به انسان دست می دهد. برای رعایت بهداشت بهتر است از لباسهای نخی و مشابه آن استفاده كنیم. سعی كنید در هنگام ورزش از حوله خودتان استفاده نمایید و پس از استفاده آن را بشوئید. استفاده از حوله و لباسهای دیگران غیربهداشتی است و برای استفاده مكرر باعث ایجاد بیماریهای پوستی می شود و همچنین لباسها و حوله خود را به طور مكرر به دیگران ندهید چرا كه برای آنها هم بهداشتی نیست.

6- محل ورزش و تمرینات باید مطابق اصول بهداشتی، چه از نظر نور، سرمایشی و گرمایشی باشد. بهتر است فعالیتهای ورزشی در محیطهای باز باشد در صورتی كه در مكانهای سرپوشیده بود بویژه در فصل تابستان باید هوای كثیفی كهبه علت دویدن افراد و تعرق و دیگر فعالیتها بوجود آمده به طریقی تهویه گردد یا پنجره ها باز و هوای پاك داخل شود یا بوسیله دستگاههای تهویه هوا عوض شود. در بهره برداری از این اماكن باید گنجایش و ظرفیت آن را در نظر گرفت. در هنگام ورزش كردن در زمین یا سالن ها دقیقاً به موانع و خطراتی كه امكان دارد پیش بیاید توجه كنید و از برجستگی و یا فرو رفتگی های محیط بازی اطلاع داشته باشید و سعی كنید برای هم نوعان و همبازیهای خود خطری ایجاد نكنید. هنگام استفاده از ابزار و وسائل ورزشی هوشیار باشید و چگونگی استفاده آن را بدانید تا از مدت ورزش كردن خود لذت ببرید.

7- نكاتی را كه در هنگام ورزش باید رعایت كنید :

-        سعی شود ورزش در هوای آزاد و بدون آلودگی انجام شود.

-        هنگام ورزش و بازی باید از لباسهای مناسب و لازم همان رشته ورزشی كه انجام می‌دهید استفاده نمائید.

-        هرگز لباسهای معمولی و روزانه خود به ورزش نپردازید.

-   پس از ورزش نباید در جریان هوای سرد قرار بگیرید توجه داشته باشید كه در هر حال بدن شما عرق كرده اگر در مقابل جریان باد قرار بگیرید سریعاً دچار سرماخوردگی و یا ناراحتیهای كلیه یا اصطلاحاً كلیه ها به سرما خوردگی دچار می شوند.

-   سعی كنید ورزش و تمرینات را با توجه به فصل انجام دهید. اگر در فصل گرما هستید ورزش ها و حركات را سبك و ملایم و با فاصله انجام دهید اگر در فصل سرما هستید حركات و تمرینات را پی در پی و به تندی انجام دهید.

-   از نوشیدن آب یا آشامیدنی بسیار سرد و یخ به مقدار زیاد بپرهیزید و سعی كنید در هنگام ورزش با مقدار كمی آب یا آشامیدنی ورزش را ادامه دهید لیكن بعد از ورزش خوردن نوشیدن بویژه بعد از استحمام نوشیدنی گرم بلامانع است.

-   پس از پایان تمرینات و ورزش در صورتی كه بدن خسته بود بهتر است بلافاصله دوش آبگرم بگیرید تا از كوفتگی عضلات جلوگیری نمائید و شما را برای خوابی راحت آماده كند.

تغذیه و ورزش

تغذیه صحیح باید از روز قبل از تولد (در جین مادر و بوسیله مادر) آغاز شود مقدار و نوع غذاهائی كه در ورزش و فعالیتهای مختلف بدنی مصرف بشود در قدرت ، سرعت، استقامت و ... به طور كلی در رشد ذهنی و جسمی موثر می باشد. عمل تغذیه پنج كار اساسی را در بدن انجام می دهد.

1-   تعادل فیزیولوژیكی دستگاههای مختلف بدن را تامین می كند.

2-   نیروی لازم برای فعالیتهای جسمی و ذهنی را فراهم می كند.

3-   مواد لازم برای ترمیم و جایگزین كردن بافتهای فرسوده را تامین می كند.

4-   نیازهای بافتها را برای رشد برآورده می كند.

5-   برای فعالیتهای ورزشی و ایجاد قدرت ـ استقامت تامین انرژی می كند.

مواد غذایی دارای گروه بندی به شكل زیر می باشد :

1-   پروتینها مانند (گوشت گاو، گوسفند، مرغ، ماهی، تخم مرغ و حبوبات)

2-   كربوئیدراتها (مواد قندی و نشاسته ای نان ، بعضی از حبوبات، سیب زمینی و سبزیجات)

3-   چربیها مانند (شیر، كره، خامه، روغن نباتی، روغن حیوانی گروه لبنیات)

4-   مواد غذایی كه دارای ویتامینهای مختلف هستند.

غذای مناسب در فعالیتهای ورزشی قدم اول برای رسیدن به آمادگی جسمانی مطلوب می باشد.

چگونگی استفاده از مواد غذایی در ورزش و فعالیتهای حركتی

1- پروتئین و ورزش  

 از آنجائی كه ورزشكاران می دانند كه چربی شامل كالری زیاد است و در ورزشهای مختلف بدن نیاز به كالری بیش از حد معمول دارد و چون هر یك گرم چربی حدود 9 كالری و هر یك گرم پروتئین حدود 4 كالری تولید می كند به همین دلیل معمولاً برای جلوگیری از ازدیاد وزن از خوردن چربی احتراز می كنند.

هرگاه شهرت غلط قند را در ازدیاد وزن به این موضوع اضافه كنیم فقط مواد پروتئینی باقی می‌ماند و همه جا و در هر مجلسی صحبت از مزایای خوردن پروتئین (به ویژه مواد گوشتی) برای ورزشكاران است حتی مربیان ورزش و ورزشكاران تصور می كنند كه چون عضلات از پروتئین ساخته شده پس پروتئین در ارتباط مستقیم با سلامتی ورزشكار تلقی می شود و به نظر آنان بهترین نوع رژیم غذائی برای تناسب و تعادل وزن، افزایش مصرف پروتئین و كاهش چربی و قند است. غافل از اینكه گوشت یكی از مواد پروتئین شامل مقدار زیادی چربی است و در واقع خوشمزگی گوشت به خاطر چربی می باشد و رژیم پروتئین موردنظر آنان در واقع رژیم پروتئین و چربی است اما علی رغم این موضوع ورزشكاران با این رژیم وزن كم می كنند.

به چه علت این اتفاق پیش می آید؟‌ به علت اینكه چربی هضم غذا را به تاخیر انداخته و سیری دیر یا پیش می آورد و علت دوم اینكه مصرف زیاد پروتئین آب بدن را كم می كند و مقدار زیادی از وزن از دست رفته در حقیقت افت آب بدن است كه بلافاصله با خوردن آب مجدد این كمبود جبران می شود. اما انتقادی كه به این شیوه كاهش وزن ورزشكاران وارد می شود این است كه این رژیم باعث كمبود قدرت و ضعف عضلانی می شود. چرا كه منابع ایجاد كالری در بدن چربی، قند و پروتئین است و تعادل بین استفاده این مواد همیشه ضروری و لازم است و بدن انسان به هر سه ماده نیاز دارد و كبد انسان به قدری نسبت به این موضوع حساس است كه اگر غذای نامتعادل صرف شود بلافاصله با تبدیل یكی به دیگر تعادل لازم را برقراری نماید كبد در حقیقت خنثی كننده زیاده رویهای غذائی ماست و نیاز بدن را بهتر از خود ما تشخیص می دهد و در كبد قند به پروتئین و پروتئین به قند و هر یك از اینها به چربی قابل تبدیل است ولی چربی به هیچ چیز دیگر تبدیل نمی شود.تنها راه از دست دادن چربی سوزاندن بویژه حركت جنبش و ورزش است پس استفاده ناصحیح از مواد غذائی به این صورت است كه در هر رژیمی از غذای متعادل شامل مقادیر لازم پروتئین و قند و چربی و سایر مواد ضروری استفاده شود.

ورزش عامل تقویت جسم و جان انسان بوده و او را در برابر حوادث و فشارهای مختلف زندگی مقاوم می سازد.

ورزش و فشارهای زندگی

استرس یا فشار روانی یك پدیده مهم و اجتناب ناپذیر در زندگی انسان محسوب می شود. به خصوص در جهان امروز كه سرعت تغییر و تحولات در زندگی بشر بیشتر از زمان گذشته است از این رو ایجاد فشار به هر دلیل كه باشد می تواند یك حالت تنیدگی و نابسامانی روحی در شخص به وجود آورد.

ورزش عامل تقویت جسم وجان انسان بوده و او را در برابر حوادث و فشارهای مختلف زندگی مقاوم می سازد. طبیعی است كه ورزشكاران و پهلوانان با ایمان به خاطر داشتن روح قوی و نیرومند، بهتر از دیگران با مشكلات و فشارهای مختلف زندگی دست و پنجه نرم می كنند و به محض پیش آمدن هر حادثه ناگوار به زودی تسلیم نگشته و به زمین نمی خورند بلكه ایمان و توانایی جسمانی را به هم آمیخته و چون كوه محكم و استوار پا برجا می ایستند و مقاومت را پیشینه خود می سازند. ازطرف دیگر افرادی كه به فعالیتهای ورزشی می پردازند لااقل در چند ساعتی كه مشغول ورزش هستند مشكلات و ناراحتیهای زندگی را فراموش كرده غبار غم از چهره آنان زدوده می شود و شادی و نشاط جایگزین آن می گردد بنابراین پرداختن به ورزش و كسب آمادگی بدنی یكی از بهترین روشهای مصون ماندن از استرس و فشارهای روانی است.

نقش ورزش در ایجاد روابط سالم اجتماعی

در ورزش همه نژادها و ملتها با هم سرود برادری و برابری سر می دهند در حیطه ورزش واژه اغنیاء و فقرا رنگ می بازد به طوری كه در تحقیقات مختلف نشان می دهد كه اكثر قهرمانان بزرگ ورزش از اقشار متوسط و پایین جامعه می باشند. برگزاری مسابقات ورزشی موجب توسعه روابط فرهنگی و اجتماعی بین ملتهای مختلف می شود و در قالب آداب و رسوم اجتماعی و فرهنگی در جشنها مراسم و اعیاد ملی موجبات تقویت ارتباط و دوستی بین مردم و اقشار اجتماعی در هر یك از جوامع را فراهم می كرده است.

به این ترتیب اقشار مختلف مردم از طریق ورزش می توانند با همدیگر ارتباط و تماس داشته و با آگاهی از خصوصیات ، تواناییها ، فرهنگ و آداب و رسوم یكدیگر به برقراری و توسعه روابط اجتماعی و ایجاد ارتباط سالم با یكدیگر بپردازند.

ورزش كمك می كند تا نوجوانان و جوانان از خود محوری و فردگرایی بیرون آیند و در نتیجه به آسانی با دیگران روابط برقرار نموده و از اثرات مثبت آن استفاده نمایند.

ورزش به آنان می آموزد كه با مسئولیت پذیرفتن در بازی ها باید در فردای زندگی و جامعه خود مسئولانه برخورد نموده و تعهد و مسئولیت اجتماعی را هرگز فراموش ننمایند و برای ایجاد روابط سالم اجتماعی در تلاشی هماهنگ با دیگران فعالیت كنند.

ورزش راه مناسبی برای ورود افراد به اجتماع است زیرا با ورزش بسیاری از درسهای زندگی اجتماعی در میدان عمل فرا گرفته می شود و با كسب مهارتهای لازم قدرت برقراری روابط آسانتر می گردد.

مصرف غذاهای چرب

مصرف غذاهای پرچربی زمینه مناسب تری برای مبتلا شدن به بیماریهای قلبی فراهم می آورد مصرف این گونه غذاها باعث رسوب مواد چربی در رگهای خونی می شود. این رسوب چربی مقاومت رگها را افزایش می دهد و نهایتاً منجر به افزایش فشار خون می شود مصرف بیش از حد نیاز این غذاها باعث تصلب شرایین و گرفتگی مویرگها می شود زیاده روی در خوردن غذاهایی مثل گوشت گوسفند و انواع چربیهای حیوانی باعث می شود كه سطح كلسترول خون بالا رود و شخص را مبتلا به بیماریهای قلبی كند. برای جلوگیری از این كار رژیم غذایی ساده و پرهیز از مصرف غذاهای سرخ كرده و چرب موثر است.

ورزش و مصرف دخانیات

هر چند ورزش و تحرك جسمانی باعث تقویت دستگاه عضلانی بدن و توانمندتر شدن جسم می شود افزایش توانمندی و توسعه قدرت و استقامت عضلانی بدن اثری در كاهش مصرف سیگار ندارد و از علاقه فرد به این ماده مخدر نمی كاهد.

ولی از آنجا كه مصرف دخانیات سبب كاهش توانمندی بدن خصوصاً كاهش استقامت عمومی و قلبی ـ ریوی می شود و توان جسم را در انجام فعالیتهای استقامتی كاهش می دهد افرادی كه ورزش می كنند و مجبور به رقابت با حریف اند مصرف سیگار و یا اساساً علاقه به مواد مخدر در آنها به سبب نیازشان به قدرت بدنی بالاتر كمتر است. یافته های علمی نیز این موضوع را تایید می كند كه به نسبت سایر افراد جامعه مصرف مواد مخدر در قشر ورزشكار و به طور كلی كسانی كه به واسطه مسائل شغلی بیشتر جسم خود را درگیر فعالیت می كنند كمتر است.

خلاصه اینكه انجام اعمال ورزشی در مصرف نكردن یا كاهش مصرف سیگار به منظور افزایش قدرت بدنی اثر روانی دارد و هنوز اطلاعات معتبری دال بر رابطه معكوس بین افزایش قدرت بدنی و میل نداشتن به سیگار از لحاظ فیزیولوژیكی وجود ندارد.

نقش حیاتی آب در بدن

پس از اكسیژن آب مهمترین عوامل حیاتی انسان و حیوان است انسان می تواند بدون غذا 5 هفته بیشتر زنده بماند ولی بدون آب حداكثر فقط برای چند روز می تواند ادامه حیات دهد. به طور دقیق مدت زمانی كه شخص می تواند بدون آب زندگی كند بسته به مقدار آبی است كه به صورتهای مختلف در این مدت زمان بدنش از دست می دهد. به طور مثال كسی كه در آفتاب سوزان صحرا می دود یا راهپیمایی می كند آب بدنش با چنان سرعتی از دست می رود كه ممكن است در كمتر از 24 ساعت در اثر بی آبی بمیرد.

اولین علائم كم شدن آب بدن به ویژه در فعالیتهای ورزشی طولانی ضعف، خستگی، تشنگی و خشكی دهان می باشد و اگر این فعالیت ادامه داشته باشد یا به سببی به شدت این امر بیافزاییم كم شدن وزن بدن و اختلالات روانی و مغزی پیش می آید در این دوران شخص محوج، ترشرو، عصبانی و پرخاشگر می شود گونه هایش بی رنگ و لبهایش خشك و آبی رنگ ، قابلیت كشش و نعطاف و لطافت پوست كم می شود چشم ها گود می افتد مقدار ادرار خیلی كم و وزن مخصوص ادرار زیاد می شود یعنی غلظت آن بالا می رود و بالاخره در عین كه نبض هنوز می زند و گردش خون جریان دارد تنفس مشكل می شود. حجم خوم به سبب از دست دادن تدریجی آب موجود در داخل سلولها تا قدرت زیادی ثابت می ماند و به موازات از دست رفتن آب سلولها ، سیستم اعصاب نیز تحت تاثیر خشكی قرار گرفته و اولین قسمتی است كه تغییرات محسوسی در فعالیت آنها ایجاد شده و مختل می گردد.

در حدود 65-55 درصد وزن بدن هر فرد را آب تشكیل می دهد و مقدار دقیق آب در بدن هر فرد وابسته به مقدار چربی موجود در بدن است هر چه چربی موجود در بدن بیشتر باشد مقدار آن بدن كمتر است در مدت یك بازی فوتبال یك بازیكن ممكن است در حدود 7 كیلوگرم وزن كم كند كه قسمت عمده آن آب است این كم شدن آب بدن در مدت كوتاهی باید جبران شود. زیرا یك شخص سالم و عادی فقط می تواند معادل 10-5 درصد وزن بدن كاهش آب را تحمل كند بدون اینكه علایم خشكی در بدن ظاهر شود مشروط بر اینكه خیلی زود كاهش آب جبران كند. از دست رفتن آب بدن بر چند صورت انجام می گیرد :

1- از طریق ادرار : برخی اشخاص به طور طبیعی مقدار ادرارشان كم است در صورتی كه برخی دیگر در هر 24 ساعت دارای ترشح ادرار زیادی هستند حجم ادرار منعكس كننده عادت اشخاص به خوردن آب است. اشخاصی كه آب زیادی می نوشند بیشتر ادرار می كنند.

2- از طریق تعریق : عرق كردن وسیله دیگری است كه از آن طریق نیز مقداری حرارت بدن از دست می رود. هر وقت كه میزان فعالیتهای ورزشی زیاد شود و در مواقعی كه شرایط محیط ایجاد ناراحتی و گرما كند حرارت در بدن ایجاد شده و این حرارت موجب عرق كردن می گردد و مقدار زیادی از آب بدن كاسته می شود.

3- از طریق تنفس : خارج شدن هوا از بدن در موقع تنفس به طور متوسط برای هر نفر در روز حدود  لیتر آب بدن را مصرف می كند. به هنگام فعالیتهای ورزشی به ویژه در دوهای استقامت و ورزشهای طولانی در نتیجه افزایش فعالیتهای تنفسی بدن مقدار آب بیشتری را از طریق مجاری تنفسی از دست می دهد. در ارتفاعات كوهستانی نیز كاهش آب بدن شدید می شود. رقیق بودن هوا و كمی تراكم اكسیژن در هوا در ارتفاعات بیش از 2500 متر موجب افزایش تعداد دفعات تنفسی و عمیق شدن آن می شود. به علاوه رطوبت مطلق هوا در ارتفاعات زیاد كاهش می یابد و چون هوائی كه در موقع تنفس خارج می شود از رطوبت اشباع شده است. لذا مقدار آبی كه از طریق مجاری تنفسی در ارتفاعات از دست می دهد زیاد می باشد. بهترین علامت نیاز بدن به آب احساس تشنگی است البته در مواقعی كه انسان سالم باشد. نوشیدن آب زیاد معمولاً ضرری ندارد مگر در مواردی كه تشنگی غیرطبیعی و مداوم باشد كه باید تحت مراقبت پزشك قرار گرفت.

در شرایط هوای گرم و فعالیتهای ورزشی سخت و طولانی است ممكن است در هر ساعت حتی یك لیتر آب نوشید و با این همه باز هم احساس تشنگی كرد. این امر علامت خاص برای غیرطبیعی بودن بدن نمی باشد.

زمان مصرف غذا قبل از تمرین ورزشی

حداقل سه ساعت قبل از تمرین غذا باید صرف نشود تا در این مدت غذا هضم و جذب شده ضمناً احساس گرسنگی مجدد نیز پیدا نشود. با توجه به اینكه چربی ها دیرتر از مواد قندی هضم و جذب می شود بهتر است قبل از تمرین از مقدار چربی غذا كاسته و به مقدار مواد قندی افزود چون هنگام جذب غذا اگر فعالیت شدید بدنی داشته باشیم كه ماهیچه ها هم به مقدار خون زیادی برای سوخت و ساز احتیاج دارند در این حالت اختلالاتی در وضع عمومی بدن به علت نرسیدن خون به وجود خواهد آمد پس بهتر است فعالیت بدنی بعد از جذب كامل غذا باشد كه خون به مقدار كافی در دسترس ماهیچه ها باشد.

تغذیه بعد از تمرین ورزشی

احساس خستگی و كوفتگی در پایان تمرین مخصوصاً در مسابقات ورزشی دست می دهد در این حالت بدن كاملاً به حالت عادی برنگشته و آمادگی هضم معمولی غذا را ندارد و مدتی طول می كشد تا پس از فعالیت شدید اشتها به وجود آید بنابراین بعد از تمرین ورزشی و مسابقات تنها مواد غذایی مناسب نوشیدنی به خصوص آب میوه است.نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 بهمن 1389 توسط علی یزدان پرست
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ