تبلیغات
نمونه سوال - توصیه هایی برای حل مسئله‌های فیزیك

نمونه سوال
 
توصیه هایی برای حل مسئله‌های فیزیك

ت
قریباً همه‌ی کسانی که فیزیك می خوانند، خود را در این اندیشه می‌یابند كه "من مفهوم‌ها را می‌فهمم اما فقط نمی‌توانم مسئله‌ها را حل كنم." حال آن‌ كه در فیزیك درك واقعی یك مفهوم یا اصل ، با توانایی در به كار بردن آن اصل در خصوص مسئله‌های عملی گوناگون یكی است. فراگیری چگونگی حل مسئله‌ها اهمیت اساسی دارد ؛ شما فیزیك نمی‌دانید ، مگر آن كه بتوانید آن را به كار برید.

هر چند برای حل نوع‌های مختلف مسئله‌های فیزیك به روش‌های متفاوتی نیاز داریم ، با این وجود و صرفنظر از نوع مسئله‌ای كه در دست داریم ، مرحله‌های كلیدی مسلمی وجود دارند كه باید همواره آنها را مراعات كنیم. (همین مرحله‌ها در حل مسئله‌های ریاضی ، شیمی و بسیاری از زمینه‌های دیگر به همین اندازه سودمندند.) در ادامه این مرحله‌ها را در چهار قسمت برای حل مسئله مرتب كرده‌ایم. 
 
مرحله‌ی اول: شناسایی مفهوم‌های مناسب . نخست تصمیم بگیرید كه چه مفهوم‌های فیزیكی به مسئله مربوط‌اند ، اگرچه در این مرحله هیچ محاسبه‌ای وجود ندارد ، با این وجود گاهی بحث‌انگیزترین بخش راه حل مسئله همین مرحله است. ولی این مرحله را از قلم نیندازید ، زیرا انتخاب رهیافت اشتباه در آغاز ، مسئله را از آن چه كه هست مشكل‌تر می‌كند و چه بسا به پاسخ نادرست می‌انجامد. 
 
در این مرحله باید متغیر هدف مسئله ـ یعنی كمیتی را كه سعی در یافتن مقدار آن دارید شناسایی كنید. این كمیت می‌تواند سرعت برخورد یك پرتاب به زمین ، شدت صوت حاصل از آژیر یا اندازه‌ی تصویر حاصل از یك عدسی باشد. (گاهی هدف به جای یك مقدار عددی یافتن یك عبارت ریاضی است. گاهی نیز مسئله بیش از یك متغیر هدف دارد.) متغیر هدف مقصد فرایند حل مسئله است ؛ در حین اجرای راه حل این مقصد را از نظر دور ندارید. 
 
مرحله‌ی دوم: آمادگی برای حل مسئله. بر اساس مفهوم‌هایی كه در مرحله‌ی شناسایی برگزیده‌اید ، معادله‌هایی را كه برای حل مسئله به كار خواهید برد انتخاب كنید و تصمیم بگیرید كه آن‌ها را چگونه به كار خواهید برد. اگر مناسب باشد طرحی از وضعیتی كه توسط مسئله توصیف شده است بكشید. 
 
مرحله‌ی سوم: اجرا برای راه حل. در این مرحله ریاضیات مسئله را انجام دهید. پیش از آن كه دست به كار انبوهی از محاسبه‌ها شوید فهرستی از همه‌ی متغیرهای معلوم و مجهول تهیه كنید و توجه داشته باشید كه كدام متغیر یا متغیرهای هدف‌اند. سپس معادله‌ها را حل كنید و مجهول‌ها را به دست آورید.
 
مرحله‌ی چهارم: ارزیابی پاسخ شما. مقصود از حل مسئله‌ی فیزیك تنها به دست آوردن یك عدد یا یك فرمول نیست ؛ مقصود آن است كه درك بهتری حاصل شود. به این معنا كه باید پاسخ را بیازمایید و دریابید كه به شما چه می‌گوید.
 
فراموش نكنید كه از خود بپرسید "آیا این پاسخ با معناست؟" اگر متغیر هدف شما شعاع كره‌‌ی زمین باشد و پاسخ شما 38/6 سانتیمتر شده باشد (یا یك عدد منفی باشد!) باید چیزی در فرایند حل مسئله‌ی شما نادرست باشد. بازگردید و كار خود را امتحان كنید و راه حل را بر حسب نیاز اصلاح كنید.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 بهمن 1389 توسط علی یزدان پرست
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ