تبلیغات
نمونه سوال - گاهی به آسمان نگاه كن(صور فلكی عقرب)

نمونه سوال
 گاهی به آسمان نگاه كن(صور فلكی عقرب)
صورت فلکی چیست؟

اگر در شبی صاف به آسمان بنگرید، بی‌شک از درخشش چشم نواز ستارگان لذت خواهید برد. هزاران سال پیش هم بشر از دیدن آسمان لذت می‌برده ( به طور یقین آسمان پیشینیان بسیار پر ستاره تر بوده ! ) شاید در نظر اول ستارگان آسمان مجموعه‌ای پراکنده از ستارگان به نظر برسند.

اما با کمی دقت می توان اشکال زیبایی را با متصل کردن ستاره‌ها به هم با خطوطی فرضی در آسمان ترسیم کرد. درحدود 4500 سال قبل، مردم شرق مدیترانه شروع به تقسیم بندی آسمان با نقش‌های خیالی کردند.این اشکال نام خدایان، الهه‌ها، قهرمانان و جانوران را دارند.

تا زمان بطلمیوس، ستاره‌شناس یونانی الاصل اسکندرانی که حدود 150 سال بعد از میلاد می‌زیست، تعداد صور فلکی شناخته شده 48 مورد بود. امروز 88 صورت فلکی شناخته شده که هریک محدوده‌ی مشخصی درآسمان دارند. به طوری که تمام آسمان با این صورت‌های فلکی پوشیده می‌شود.

با این که ستارگان یک صورت خاص از نظر ما شکل خاصی را در آسمان می‌سازند، اما در واقع این ستارگان هیچ ربطی به هم ندارند و چندین سال نوری از هم فاصله دارند و اگر از سمتی دیگر در آسمان ( جایی خارج از منظومه ‌‌‌‌ی شمسی ) به آن ها بنگریم به شکلی دیگر دیده خواهند شد.

ستارگان حرکت بسیار آهسته‌ای در آسمان دارند ( به دلیل دوری بسیار آن‌ها حرکت سریع آنها آهسته به نظر می رسد ) این حرکت باعث می‌شود که در طی هزاران سال شکل ظاهری صورت‌های فلکی عوض شود. اما درطول عمر یک انسان این تغییرات بسیار نامحسوس است. در قدیم از رصد صور فلکی برای جهت یابی و تعیین فصول و به طور کلی زمان یابی استفاده می‌کردند.


برای شناخت درست صور فلکی باید:

کار رصد را همراه با مطالعه‌ی در مورد آنها انجام دهیم تا موقعیت هر صورت را نسبت به بقیه و به طور خاص بدانیم.

در مورد هر صورت ستاره‌ها و اجرام غیر ستاره‌ای بشناسیم.

قدر، رنگ، دما و... را در مورد ستارگان تا حدی بدانیم.

از همه مهم‌تر بعد از شناخت مقدماتی صور فلکی چند ضلعی های مخصوص هر فصل را بشناسیم.

 بعد از این سعی می کنیم دربخش مقاله‌های سایت صورت‌های فلکی آسمان را تحت عنوان "گاهی به آسمان نگاه كن "با شرح کامل جزئیات در اختیار شما کاربر گرامی قرار دهیم.در این مقاله به معرفی صور فلكی عقرب می‌پردازیم.

صور فلكی عقرب

عقرب ( کژدم ) نام یک صورت فلکی در نیمکره جنوبی آسمان است که به عقرب شباهت زیادی دارد.این صورت فلکی در سرزمین های شمالی دیده نمی‌شود اما در سرزمین های جنوبی در میان صورت فلکی قوس و میزان براحتی عقربی قابل مشاهده است.

عقرب یکی از قدیمی‌ترین صورت های فلکی است که انسان حدود 5000 سال قبل از میلاد آن را با این نام شناخته است.هنگامی که این صورت فلکی در شرق طلوع می کند , صورت فلکی جبار در غرب از نظر‌ها ناپدید می‌شود.

بر اساس افسانه‌ای یونانی عقرب به فرمان الهه ( آرتیمیس ) جبار را نیش زد و به قتل رساند. می گویند: از آن زمان که جبار به شکل صورت فلکی به آسمان انتقال یافته است , از تمام عقرب‌ها چنان نفرت دارد که به محض طلوع صورت فلکی عقرب در شرق, بلافاصله در زیر خط افق غربی آسمان ناپدید میشود.

برای ساکنان نیمکره شمالی زمین صورت فلکی عقرب صورتی تیره و ظلمانی و نشانه‌ی بداقبالی و بیماری بوده است. بر خلاف آن ساکنان نیمکره جنوبی این صورت فلکی را نشانه‌ی رویدادهای نیک و خوش اقبالی می‌دانند.

در محدوده‌ی این صورت فلکی اجرام عمقی بسیاری وجود دارد که اغلب آنها به دلیل این که در نوار راه شیری قرار گرفته‌اند خوشه‌ی ستاره ای یا سحابی هستند.

از جمله این اجرام عمقی آسمان می توان به( M 80 یا NGC 6093 ) اشاره کرد که خوشه ای است کروی و قدر آن 2/7 است . کار تفکیک ستاره‌های آن به دلیل اندازه‌ی آن (5 دقیقه قوس) با مشکل روبروست که برای مقابله با آن باید از بزرگنمایی بالا استفاده کرد. فاصله‌ی آن با ما 36000 سال نوری است. در ابزار‌های کوچک مانند دوربین‌های دوچشمی می توان هسته‌ی مرکزی آن را تشخیص داد.

(M 4 یا NGC 6121) خوشه ستاره ای کروی با قدر 9/5 و اندازه‌ای برابر 18 دقیقه قوس است که در فاصله‌ی کمی از ستاره‌ی قلب العقرب واقع شده است. این خوشه 7000 سال نوری با ما فاصله دارد و مرکز فشرده و مشخصی ندارد. حداقل ابزار برای رصد این جرم یک دوربین دو چشمی متوسط است.

(M 6 ) یا (NGC 6405) یک خوشه‌ی باز ستاره ای متشکل از 80 ستاره از قدر 6 که به خوشه‌ی پروانه معروف است. قدر آن 5/4 و 2000 سال نوری با زمین فاصله دارد و 25 دقیقه قوس از مساحت آسمان را پوشانده است. این خوشه در بالای دم عقرب قرار دارد و با هر ابزار رصدی قابل رویت است.

در فاصله 3/1 درجه از( M6 ) خوشه‌ی دیگری قرار دارد که هفتمین جرم از فهرست مسیه است.(M7 ) یا ( NGC 6475 ) یک خوشه‌ی ستاره‌ای است که قدر آن در حدود 5/3 و اندازه‌ی آن 50 دقیقه قوس است. این خوشه 1000 سال نوری با ما فاصله دارد و در آسمانی تاریک و صاف می توان آن را با چشم غیر مسلح رصد کرد.

رصد با چشم غیر مسلح

نورانی‌ترین ستاره این صورت فلکی قلب العقرب نام دارد و ستاره‌ای درخشان و سرخ رنگ است. ستاره قدر اول قلب العقرب 700 بار نورانی‌تر از خورشید است قطر آن حدود 000/000/630 کیلومتر و در فاصله 400 سال نوری می‌باشد. اگر در اطراف نیش عقرب (انتهای دم آن) دقت کنید، چندین ستاره دوگانه خواهید یافت. این صورت فلکی ، در عرض‌های شمالی کمی بالاتر از سطح افق ظاهر می‌شود و نور ستارگان آن به علت پیمودن مسیر بیشتری در جو زمین ، همواره چشمک می‌زنند.

رصد با دوربین دو چشمی

ناحیه ستاره‌ای اطراف قلب العقرب را مطالعه کنید. این ناحیه ، شامل ستارگان کم نور زیادی است بعضی از این ستارگان ، دوگانه یا سه‌گانه هستند. همچنین خوشه M6 را نیز می‌توانید ببینید.

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 بهمن 1389 توسط علی یزدان پرست
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ