تبلیغات
نمونه سوال - مثلث برمودا منطقه وحشت یا اسرار آمیز

نمونه سوال
 

در اقیانوس اطلس، منطقه شگفت‌انگیزی وجود دارد که تاکنون، تعداد زیادی از هواپیماها و کشتی‌ها، بی آنکه نشانه‌ای از خود برجای گذارند، به طرز اسرارآمیزی در آنجا ناپدید شده‌اند. این ناحیه که به مثلث برمودا معروف است، در لیست رازهای ناشناخته جهان به مکانی اضطراب انگیز و باور نکردنی به ثبت رسیده است . در این مکان بیش از صدها هواپیما وکشتی بدون آنکه کوچکترین اثری از آنان باقی بماند ، ناپدید شده‌اند. اغلب این حوادث از سال 1945 به بعد روی داده است و در طول 26 سال اخیر بیش از 1000 نفر در این ناحیه از جهان جان خود را از دست داده‌اند ، بی آنکه حتی اثری از جسد یکی از آنها یا نشانه‌ای از بقایای هواپیماها و کشتی‌های ناپدید شده باقی مانده باشد .

وینسنت گادیس که مثلث برمودا را نامگذاری کرده، آن را به صورت زیر توصیف می‌کند: « یک خط از فلوریدا تا برمودا ، دیگری از برمودا تا پورتویکو می‌گذرد و سومین خط از میان باهاما به فلوریدا بر می‌گردد.

 پیشینه مثلث برمودا

واژه مثلث برمودا اولین بار در سال ۱۹۶۴ توسط وینسنت گادیس استفاده شد. او در مقاله‌ای با همین نام برای اولین بار از مفقود شدن تعداد زیادی هواپیما و کشتی در مثلث برمودا خبر داد. پیش از او جورج.اکس.سندز هم در سال ۱۹۵۲ به این اتفاقات عجیب اشاره کرده بود. در سال ۱۹۶۹ جان والاس اسپنسر کتابی با نام برزخ گمشده در مورد مثلث برمودا نوشت و کمی بعد از آن، مثلث شیطان دیگر  یک نام شناخته شده در جهان به شمار می‌رفت، اما رازآلودگی این منطقه جغرافیایی مربوط به قرن حاضر نیست. اولین بار افسانه برمودا در نوشته‌های کریستف کلمب- کاشف نامی - مطرح شده است. با مطالعه نوشته‌های روزانه او مشخص می‌شود که اولین مشکل او در کشف دنیای جدید در دریای سارگاسو پدید آمده است. در یادداشت‌های او آمده است که خدمه با دیدن پرندگان دریایی انتظار داشتند در فاصله کوتاهی به خشکی برسند، اما حتی چند روز دل دریا را شکافتن هم آنها را به ساحل یا حتی جزیره کوچکی نرساند. او در همین یادداشت‌ها به تاریخ چند روز بعد، فرود آمدن شهاب بزرگی را از آسمان به صورت توپی از نور که از بالا افتاده است ،ثبت می‌کند. کلمب در همین یادداشت‌ها می‌نویسد که چند روز بعد او و چند نفر از خدمه‌اش نورهای رقصانی را در افق مشاهده کرده‌اند.

این دست گزارش‌ها در مورد برمودا چه از سوی کلمب و بعدها دیگر دریانوردان، همیشه این منطقه جغرافیایی را به منطقه‌ای وهم آلود تبدیل کرده است. از روزی که کلمب به عنوان اولین انسان از دنیای قدیم در این منطقه پا گذاشته است تاکنون، اتفاقات ناگوار و مشکوکی در این منطقه پیش آمده، بخصوص در یکصد سال گذشته که با عبور هواپیماها از این منطقه، ترافیک آن سنگین‌تر هم شده است. در همین دوره تا به حال یک‌هزار نفر جان خود را در برمودا از دست داده‌اند، اما در اینجا مسئله‌ای مهمتر از مرگ انسان‌ها مطرح است؛ این افراد چگونه کشته شده‌اند؟ یا اگر کمی خرافاتی باشیم آیا اصلا کشته شده‌اند یا نه؟

 موقعیت جغرافیایی

مثلث برمودا در شرق فلوریدای آمریکا در اقیانوس اطلس قرار دارد. مثلث، واژه مناسبی برای این منطقه نیست، چون درواقع این منطقه یک بیضی (یا شاید دایره‌ای بزرگ) است. راس آن نزدیک برمودا و قسمت انحنای آن از سمت پایین فلوریدا گسترش یافته و از پورتوریکو گذشته، به طرف جنوب و شرق منحرف شده و از میان دریای سارگاسو عبور کرده و دوباره به طرف برمودا برگشته است. گفته می‌شود طول جغرافیایی کرانه غربی برمودا ۸۰ درجه است و روی خطی که شمال حقیقی و شمال مغناطیسی در آن روی هم منطبق هستند، قرار دارد. در این نقطه هیچ انحرافی در عقربه قطب نما محاسبه نمی‌شود، اما نظر دیگری در این مورد وجود دارد که می‌گوید کرانه غربی برمودا ۶ درجه با مرکز تلاقی شمال حقیقی و مغناطیسی اختلاف درجه دارد. به هر حال همان طور که مشاهده می‌شود، ابهامات در مورد این مثلث شیطانی بسیار زیاد است. بارزترین ویژگی اقلیمی برمودا گرما و باران بسیار زیاد است.

بارش سالانه و طبیعی باران در این منطقه ۶۰ اینچ (۱۵۲ سانتی متر) برآورده می‌شود. این میزان، برآورد بارش سالانه آن است، اما گفته می‌شود هربار که یک توفان استوایی یا هاریکین (توفان‌های پرقدرت تر از توفان های استوایی مثل کاترینا) به این منطقه می‌رسد، ده‌ها اینچ باران فقط در عرض چند ساعت بر سطح منطقه باریده می‌شود. برمودا در بین جغرافی‌دانان به خاطر تغییرات ناگهانی آب و هوایی و پدید آمدن توفان، بسیار مشهور است، به گونه‌ای که در چندین مورد گزارش شده است که پدیده‌های اقلیمی فقط در عرض چند ثانیه شکل گرفته‌اند. بادهای بسیار سهمگین و بارش‌های سیل آسا هم همیشه از ویژگی‌های این پدیده‌های اقلیمی که معمولا توفان هستند، به شمار می‌روند.

در زیر دریا هم وضع به همین منوال است. توپوگرافی کف اقیانوس در این منطقه یکی از عجایب روزگار به شمار می‌رود. باور عموم بر این است که این منطقه از اقیانوس بسیار کم عمق است. این قضیه در مناطقی از مثلث برمودا که به فلوریدا نزدیک است، صادق است، اما فقط چند مایل دورتر از آن، جایی که صفحه قاره‌‌ی اطلس شمالی شکسته می شود، ناگهان عمق آب به ۱۲ هزار فوت می‌رسد.

عمیق‌ترین منطقه مثلث برمودا با نام گودال پورتوریکو در ۱۰۰ مایلی شمال پورتوریکو قرار دارد که عمق آن ۳۰هزار فوت تخمین زده می‌شود. این الگوی بسیار نامنظم توپوگرافی باعث شده است که تا به امروز هیچ نقشه‌ی دقیق و واضحی از این منطقه ارائه نشود. دانستنی‌های جغرافی‌دانان در مورد سطح کف اقیانوس در این منطقه بسیار محدود است و گفته می‌شود در کف آن انواع غارها و پستی و بلندی‌های کوچک و بزرگ وجود دارد، البته محدودیت دانسته‌های ما از کف اقیانوس‌ها تنها به این منطقه محدود نمی‌شود، با این حال اخیرا دانشمندان با جریانی پرقدرت در زیر جریان‌های معمولی اقیانوسی در این منطقه برخورد کرده‌اند که دقیقا برخلاف جریان‌های معمولی حرکت می‌کند. این جریان پنهان تاثیرات زیادی بر آب‌های منطقه می‌گذارد. یکی از اسرارآمیزترین آنها، به وجود آمدن احجام بزرگ و سفیدی‌ است که فقط از طریق ماهواره‌ها دیده می‌شوند. شاید تطابق شمال حقیقی و شمال مغناطیسی در این منطقه باعث وجود آمدن این پدیده های غریب و تا حدی ترسناک می‌شود.

در مورد خاصیت مغناطیسی این منطقه هم باید گفت تحقیقی گسترده در این مورد از سوی ایالات متحده انجام گرفت. یکی از نتایج جالب آن، عدم وجود میدان‌های بزرگ و شدید مغناطیسی ست؛ چیزی که خلبانان هواپیماها و خدمه کشتی‌ها همیشه آن را مطرح می‌کنند. البته دانشمندان معتقدند نباید این گفته را نادیده گرفت، چون هنوز چیزهای بسیار زیادی در مورد میدان مغناطیسی مثلث برمودا وجود دارد که بر آنها پوشیده است.

در شرق مثلث برمودا، همان طور که گفته شد دریای سارگاسو قرار دارد. این دریا، یکی از عوامل اصلی مشهور شدن برموداست. در این منطقه از اقیانوس اطلس چند جزیره کوچک و چند دسته جلبک شناور بزرگ قرار دارد. بین این جزایر و جلبک‌ها جریان آب گرمی درجهت عقربه‌های ساعت وجود دارد که تاثیر زیادی بر شرایط اقلیمی منطقه می‌گذارد و همیشه آن را آرام و مه آلود نگه می‌دارد. این دریا همان دریایی‌ست که کلمب در آن گرفتار شده بود و به شوخی به ملوانان خود گفته بود که هرگز نخواهند توانست از آن خارج شود. یکی دیگر از ویژگی‌های این دریای خوف‌انگیز، قابلیت آن برای کشیدن اجسام خارجی به درون خود است، به گونه‌ای که گفته می‌شود سارگاسو، قلب آهنربایی اطلس است.

 افسانه‌ها

افسانه‌هایی که در مورد مثلث برمودا در میان مردم جهان وجود دارد، بسیار عجیب و هولناک است. اولین موارد آنها همان طور که اشاره شد به یادداشت‌های روزانه کریستوف کلمب بازمی گردد، اما این یادداشت‌ها در برابر موارد بعدی بسیار معمولی‌تر و حتی گاهی منطقی‌تر به نظر می‌رسند. عجیب‌ترین افسانه مثلث برمودا پرواز ۱۹ است که در دسامبر ۱۹۴۵ اتفاق افتاد. این هواپیما در ساعت ۲:۱۰ از پایگاهی در ایالت فلوریدا به هوا بلند شد. این پرواز، پروازی آزمایشی برای آزمایش بمب‌های جدید ارتش آمریکا بود. یک ساعت پس از پرواز، خلبان پرواز با رادیو اعلام کرد که هیچ کدام از سیستم‌های او کار نمی کنند. ایستگاه زمینی از خلبان خواست به سمت شمال تغییر مسیر دهد. چند دقیقه بعد ارتباط این پرواز به همراه تمامی خدمه اش با زمین قطع شد و دیگر هیچ وقت اثری از لاشه هواپیما یا جسد خدمه‌اش یافت نشد. این اتفاق در ۵:۵۰ بعدازظهر اتفاق افتاد. در ساعت ۶:۲۰ قایق نجات دامبو برای یافتن هواپیمای پرواز ۱۹ راهی منطقه شد، اما هوای توفانی مانع کار آنان شد و پس از آن هرگز اثری از پرواز ۱۹ یافت نشد.

در مورد اکثر تراژدی‌های مثلث برمودا چند نکته مشترک وجود دارد. در بیشتر آنها ارتباط رادیویی کشتی‌ها و هواپیماها تا آخرین لحظه با پایگاه زمینی برقرار بوده و همیشه پیام‌های غیرعادی مخابره می‌شده است که حاکی از عدم کنترل آنان روی دستگاه‌ها و ابزارها بوده یا چرخش عقربه‌های قطب‌نما به دور خود و تغییر رنگ آسمان اطراف به زردی و مه آلودی، آن هم در روز صاف و آفتابی یا تغییراتی غیرعادی در آب‌ها که تا لحظاتی قبل آرام بوده‌اند، بدون بیان هیچ دلیل روشنی از چگونگی آنها مخابره می‌شوند.

در مواردی هم گزارش شده که نقطه تاریک بزرگی در میان ستارگان در آسمان دیده شده که نوری متحرک از طرف زمین به آن قسمت وارد شده و سپس هر دو ناپدید شده‌اند. در تمام مدت دیده شدن تاریکی، دستگاه‌ها و ابزارهای قایق‌های ناظر از کار افتاده بودند که پس از رفع تاریکی آسمان، دوباره شروع به کار کرده‌اند. در یک مورد هم پیامی عجیب از یک کشتی باری ژاپنی بدین مضمون دریافت شده است: خطری همانند یک خنجر هم اکنون بسرعت می‌آید. ما نمی‌توانیم فرار کنیم . جالب است بدانید پس از مخابره این پیام، کشتی ناپدید شد و هرگز یافت نشد.

اما عجیب‌ترین داستان برمودا به یک پرواز مسافری مربوط می‌شود. ارتباط راداری این هواپیمای مسافربری در حالی که برای فرود آماده بود، ناگهان قطع شد و ۱۰دقیقه، هیچ ارتباطی - چه راداری یا رادیویی - با فرودگاه فلوریدا نداشت. پس از ۱۰ دقیقه هواپیما دوباره در صفحه رادار ظاهر شد و بسیار عادی در باند فرود آمد، اما خلبان و خدمه آن از آنچه افراد پایگاه می گفتند اظهار بی اطلاعی می‌کردند، زیرا تا آنجا که به آنها مربوط بود هیچ اتفاق غیرعادی رخ نداده بود، جالب اینکه ساعت‌های تمام سرنشینان ۱۰ دقیقه از زمان واقعی عقب‌تر بود، درحالی که هواپیما درست ۲۰ دقیقه قبل از این واقعه، وقت اصلی را با فرودگاه کنترل کرده بود و در آن هیچ اختلاف زمانی بین فرودگاه و هواپیما وجود نداشت. آیا واقعا هواپیما ۱۰ دقیقه از بعد زمان و مکان زمین خارج شده بود؟ آیا هواپیما برای ۱۰ دقیقه به بعد زمان و مکان دیگری منتقل شده بود؟ اینها سئوالاتی ست که به نظر می‌رسد هرگز پاسخ منطقی برای آنها پیدا نخواهد شد و همگی به حضور شیطانی مثلث برمودا در آن منطقه مربوط می‌شود.

دریای شیطان و مثلث اژدها در دریای فیلیپین در شرق سواحل چین به خاطر بلعیدن یک‌باره شناورها و خدمه‌اش مشهور است. در حالی که طبق افسانه‌های محلی و بومی، این منطقه متعلق به سلسله‌های پادشاهی گمشده‌ای است که در زیر دریا مستقر شده‌اند، دانشمندان معتقدند این منطقه هم همانند مثلث برمودا در دیگر سوی جهان دارای خواص مغناطیسی ویژه‌ای ست.

افسانه دیگری در مورد مثلث اژدها وجود دارد که طبق آن اژدهایی در اعماق آب های این منطقه زندگی می‌کند و هر گاه که اژدها حرکت می کند، امواج وحشتناکی در پی حرکت او به وجود می‌آید. به هر حال دولت ژاپن در سال ۱۹۵۰، این منطقه را منطقه خطرناک معرفی کرد و به ماهیگیران و دیگران توصیه کرد به این منطقه سفر نکنند. در سال ۱۹۵۲ هم شناوری تحقیقاتی از جانب دولت ژاپن برای بررسی ابهامات موجود به دریای شیطان ارسال شد که هیچ گاه باز نگشت و تمام ۹ محقق و ۲۲ سرنشین آن برای همیشه مفقود شدند.

 علل واقعه 

دلایل منطقی و غیرمنطقی زیادی برای توجیه پدیده های غیرطبیعی مثلث برمودا ارائه شده است که به بعضی از آنها اشاره خواهد شد.

آب و هوای استوایی:

این منطقه از لحاظ اقلیمی، یکی از بحرانی‌ترین مناطق اقیانوسی دنیا به شمار می‌رود. همان طور که گفته شد ممکن است در عرض چند دقیقه، توفانی عظیم در آن پدید بیاید؛ توفانی که می‌تواند هر هواپیما یا شناوری را در چند لحظه نابود کند. جالب است بدانید اکثر این توفان‌ها حتی توسط ماهواره‌ها هم شناسایی نمی‌شوند.

دریانوردان آماتور:

طبق آمارها در این منطقه در جهان بیش از هر جای دیگر درخواست کمک می‌شود (حدود ۸ هزار مورد در سال یا به عبارتی بیش از ۲۰ مورد در روز). اکثر این درخواست‌ها از سوی ملوانان آماتور و غیرحرفه‌ای ست که با داشتن ذهنیت منفی از برمودا، هر پدیده‌ای را در این منطقه، پدیده‌ای ماورای زمینی می‌دانند.

زلزله های زیرزمینی:

هرچند تا به حال هیچ پدیده زمینی در این منطقه رسما ثبت و گزارش نشده است، دانشمندان زلزله‌های زیادی را در کف اقیانوس در منطقه مثلث برمودا کشف کرده‌اند. این زلزله ها می‌توانند در مناطق کم عمق تر باعث پدیده‌های مخربی همچون سونامی شرق آسیا شوند.

جریان آب خلیج:

این جریان اقیانوسی بسیار پرقدرت است و حتی گزارش شده که سرعت آن در برخی مناطق به پنج مایل بر ساعت هم می‌رسد. این جریان برای اینکه قایق‌ها را چندصد مایل به این طرف و آن طرف بکشاند، کافی ست؛ خصوصا اگر خدمه کشتی برای مقابله با این جریان آمادگی قبلی نداشته باشند. این جریان در ترکیب با مغناطیس غیرمعمولی منطقه می تواند باعث هر پدیده پیش بینی نشده‌ای باشد.

تئوری حباب های گازی:

نظریه حباب‌های گازی نظریه‌ای عجیب، اما منطقی به نظر می‌رسد که از سوی برخی دانشمندان مطرح می‌شود. این دسته از دانشمندان بر وجود میزان بسیار زیادی هیدرات گازی در این منطقه اعتقاد دارند که این گازها باعث ایجاد چگالی زیادی در آب می‌شود و همین امر می‌تواند باعث بروز پیامدهای ناگواری شود.

علاوه بر این نظریه‌های علمی، نظریات غیرمعقول و ماورایی زیادی هم در مورد اتفاقات برمودا ارائه شده است که بیشتر از سوی انسان‌های خرافاتی عنوان و پذیرفته می‌شوند.

برخی معتقدند موجوداتی فرازمینی، این منطقه را برای انتخاب نمونه‌های آزمایشگاهی خود، که انسان‌ها باشند انتخاب کرده‌اند و هرچند وقت یک بار یک یا چند نمونه را با خود به فضای ماورای زمین می‌برند. با این حال حتی همین انسان‌ها هیچ گزارشی از دیده شدن بشقاب پرنده‌ها منتشر نکرده‌اند. برخی دیگر می‌گویند مثلث برمودا محلی‌ست که شهر گمشده آتلانتیس در آن قرار دارد، البته این نظریه هم در حد همان موجودات فضایی‌ست و نمی‌توان آن را باورپذیر دانست. در این مورد نظریات دیگری هم وجود دارد که همگی از نظر علمی غیرقابل توضیح هستند.

جزر و مد ناگهانی دریا در نتیجه زلزله در اعماق دریا، وزش بادهای مخرب و اختلالات جوی، گوی‌های آتشفشان که موجب انفجار هواپیماها می‌شود، گرفتار آمدن در جاذبه یک گرداب یا گردباد که باعث سقوط و انهدام هواپیماها یا انحراف مسیر کشتی‌ها و مفقود شدن آنها در آب می‌شود، تحت تاثیر نیرویی مغناطیسی قرار گرفتن و اختلالات امواج الکترومغناطیسی، ولی این دلایل توجیه قابل قبولی برای ناپدید شدن هواپیماها و کشتیهای متعدد در یک منطقه نیست. 

 نظریه و توضیحات کوشچه 

لارنس دیوید کوشچه محقق دانشگاه ایالت آریزونا در سال ۱۹۷۵ با انتشار کتابی به نام «اسرار مثلث برمودا برملا شد» اولین نظریه مخالف در این زمینه را منتشر نمود. تحقیقات وی در این کتاب شماری از اطلاعات نادرست و ناسازگار در مقاله بلیتزر را برملا نمود. وی در این کتاب به وجود ناسازگاریهای زیادی در گزارش‌های بلیتزر اشاره نمود و گفته‌های وی از زبان شاهدان عینی، افراد زنده مانده در حوادث و همچنین تمامی انسانهای درگیر را نادرست و غیرواقعی بیان نمود. وی بیان نمود که بسیاری از اطلاعات مهم در مقاله بلیتزر از قلم افتاده‌است و به هیچوجه کاملا بررسی نشده‌است. به عنوان مثال در داستان بلیتزر در مورد مفقود شدن قایق معروفی که قصد داشت دور دنیا حرکت کند و سرنشین آن دونالد کروهرست، بلیتزر به اسرار آمیز بودن این داستان اشاره نموده‌است در حالیکه شواهد روشنی در مورد دلایل مفقود شدن وی در دسترس است و یا همچنین در مورد کشتی حمل ذغال سنگ که بلیتزر آنرا اینطور بیان نمود که کشتی مذبور سه روز پس از ترک بندری در اقیانوس اطلس مفقود شده و دیگر هیچ ردپائی از آن یافت نشد بیان نمود که در گزارشات واقعی کشتی ای با همین نام از بندری در اقیانوس آرام حرکت نموده‌است. همچنین کوشچه معتقد بود که درصد زیادی از حوادثی که بنام اسرار مثلث برمودا یاد شده، کاملا خارج از منطقه مثلث برمودا اتفاق افتاده‌است و در اغلب موارد راه اثبات این مدعا بسیار ساده بوده‌است. وی با جستجو در مقالات چاپ شده در روزنامه‌های وقت و همچنین اطلاع از وضع هوای گزارش شده در آن روز توانست وجود مغایرت‌ها در داستانهای بیان شده در مورد اسرار مثلث برمودا را برملا سازد.

 نتیجه گیری‌های کوشچه

شمار کشتی‌ها و هواپیماهای مفقود شده در این گزارشات در مقایسه با شمار کشتی‌ها و هواپیماهای مفقود شده در دیگر مناطق اقیانوس، بهیچوجه زیادتر نبوده‌است.

طوفان‌های استوائی و گرمسیری بسیاری در این مناطق گزارش شده‌است و شمار گمشدگان در این گزارشات با توجه به تعداد این طوفان‌ها نامتناسب، عجیب یا اسرارآمیز نمی‌باشد، مضافا اینکه بلیتزر و نویسندگان دیگر در مقالات خود اشاره‌ای به این واقعیت ننموده‌اند.

اعداد و ارقام بیان شده در این گزارشات و تحقیقات آشفته اغراق آمیز می‌نماید، کشتی‌ها و قایق هائی مفقود گزارش می‌گردند درحالیکه آنها بلاخره به بندرها با تاخیر بازگشته بودند و این گزارش نشده‌است.

 برخی از این گزارشات در مورد مفقودین درواقع هیچگاه اتفاق نیافتاده‌اند. بطور مثال حادثه‌ای، با عنوان سقوط هواپیما گزارش شده که مدعاست هواپیمائی مسافربری، در سال ۱۹۳۷ از بندر دیتونا در فلوریدا در مقابل چشم صدها شاهد عینی پرواز نموده و در مثلث برمودا سقوط نموده‌است درحالیکه در روزنامه‌ها محلی آن زمان هیچ نوشته‌ای در اثبات این مدعا یافت نمی‌شود.

به هر حال تا روزی که علم انسان دانش محور، اسرار این مثلث شیطانی را حل نکند، ایده های غیرعلمی ادامه خواهد داشت.

 نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 بهمن 1389 توسط علی یزدان پرست
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ