تبلیغات
نمونه سوال - راز نبوغ انیشتن

نمونه سوال
 


راز نبوغ انیشتن


راز نبوغ انیشتن


گروه علمی: لابد قبول دارید که آلبرت اینشتین یکی از بزرگ‌ترین نوابغ عالم است. ولی آیا می‌دانید که تحقیقات نشان داده‌اند که اینشتین فردی بوده که در انجام امور بیش‌تر از سمت راست مغز خود استفاده می‌کرده است؟
قوی‌ترین کامپیوتر دنیا درست در مابین گوش‌های شما قرار دارد. این کامپیوتر که ظرفیت آن یک میلیون بار بیش‌تر از قوی‌ترین کامپیوترهای موجود در دنیاست، همان مغز خارق‌العاده‌ی انسان است. خیلی جالب است که هنوز هیچ بشری قادر نشده تمامی ظرفیت‌های آن را کشف کند. بحث نیم‌کره‌های مغزی و عمل‌کرد آنان مسلما" توجه بسیاری از شما را به خود معطوف کرده است.

جالب است بدانید که اکثر نوابغ علمی بزرگ نظیر ون گوگ، اینشتین و یا امیلی دیکین سن (شاعر معروف امریکایی) از سمت راست مغز خود بیش‌تر استفاده می‌کرده‌اند.

اما یک سؤِال خنده‌دار: "آیا تابه حال از خود پرسیده‌اید که هر فردی چند تا مغز دارد؟ حتما" می‌خندید و می‌گویید که خوب معلوم است که یک مغز بیش‌تر ندارد. ولی حقیقت این است که مغز توسط یک شیار از وسط به دو نیم‌کره‌ی چپ و راست تقسیم می‌شود و به‌نظر می‌رسد که هر کدام از آن‌ها جهت انجام رفتارهای ویژه‌ای اختصاصی شده‌اند.

لابد تا کنون با افرادی برخورد داشته‌اید که معتقدند چهره‌ی اشخاص را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنند ولی در بخاطر سپردن اسم آن‌ها مشکل دارند. این افراد در واقع جزء کسانی هستند که مغز راست‌شان توانایی‌های بیش‌تری دارد.
مثلا" نیم‌کره‌ی چپ مغزی بیش‌تر جهت انجام اموری نظیر تکلم، ریاضیات و منطق فعال است، حال آن‌که نیم‌کره‌ی راست بیش‌تر به تصور و تجسم‌های فضایی، تشخیص رنگ و چهره، تخیل و موسیقی می‌پردازند.

البته ذکر این موضوع به این معنا نیست که هر نیم‌کره فقط یک کار می‌کند و نیمکره‌ی دیگر آن کار را انجام نمی‌دهد یا از آن چیزی نمی‌داند، بلکه به‌دلیل آن‌که این دو نیم‌کره به توسط یک باند ضخیم به نام رابط مغزی که حاوی ۲۰۰ تا ۵۲۰ میلیون رشته‌ی عصبی است با یکدیگر در ارتباطند و اطلاعات را رد و بدل می‌کنند، هر نیم‌کره از کارکرد نیم‌کره‌ی دیگر آگاهی دارد.

لابد تا کنون با افرادی برخورد داشته‌اید که معتقدند چهره‌ی اشخاص را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنند ولی در بخاطر سپردن اسم آن‌ها مشکل دارند. این افراد در واقع جزء کسانی هستند که مغز راست‌شان توانایی‌های بیش‌تری دارد.

آرتور کاستر در کتاب معروف خود به نام روح در ماشین، میل به جنگ و ویران‌گری را ناشی از عدم رشد نیمه‌ی راست مغزی می‌داند، هم‌چنین طبق بررسی‌های محققان، افرادی که فقط با مغز چپ خود فکر یا عمل می‌کنند، بیش از سایرین بیمار شده و مستعد آسیب و انجام اشتباه در زندگی خود هستند و اصولا" خیلی موفق نیستند.

ولی در طرف مقابل، افرادی که با مغز راست‌شان فکر می‌کنند، سالم‌تر بوده و کم‌تر مستعد آسیب هستند و اشتباهات کم‌تری در زندگی خود مرتکب می‌شوند.در کل، ۹۰ درصد مردم با سمت چپ مغز خود فکر می‌کنند در حالی که فقط ۱۰ درصد مردم از نیم‌کره‌ی راست مغزشان جهت تفکر استفاده می‌کنند.

اکثر مردم تنها از یک نیمه‌ی مغز خود استفاده می‌کنند و خیلی از طرف مقابل کار نمی‌کشند مگر در موارد خاصی که نیاز به ارتباط بین دو نیم‌کره باشد که حتی در آن صورت نیز این ارتباط توام با ضعف است. بررسی‌ها نشان داده‌اند که هرگاه نیم‌کره‌ی ضعیف‌تر مغزی ترغیب به همکاری با نیم‌کره‌ی قوی‌تر شود، افزایش فوق‌العاده ای در مجموع توانایی و کارآیی آن‌ها حتی تا حد ۵ تا ۱۰ برابر دیده می‌شود.

به طور کلی، هر نیم‌کره‌ی مغزی دارای امواجی با فرکانس‌های خاص خود است به‌طوری که فرکانس امواج مغزی در سمت چپ مغز در حدود ۲۰ سیکل در ثانیه است در حالی که، فرکانس امواج سمت راست در حدود ۱۰ سیکل در ثانیه است (فرکانس آلفا) این فرکانس‌ها شبیه به حالتی هستند که در امواج رادیویی وجود دارند.

حتما" همه می‌دانید که موج اف.ام کیفیت بهتر و بسیار مطلوب‌تری نسبت به موج ای.ام داشته و صداهای زائد را ندارد. در مورد امواج مغزی هم این‌گونه تفسیر می‌شود که امواج فرکانس آلفا کیفیت و حالت بهتری دارند. به خصوص در افرادی که نیم‌کره‌ی حاوی امواج آلفا در آن‌ها غالب است، این امواج موجب می‌شوند که آن فرد زندگی سالم‌تری داشته و خوشحال‌تر و موفق‌تر باشد.

حال حتما" این سؤال به ذهن شما می‌رسد که چگونه می‌توان نیم‌کره‌ی مغزی غالب را تشخیص داد؟ به‌طور کلی این موضوع که کدام نیم‌کره‌ی مغزی در امر تکلم غالب‌تر است برای یک جراح اعصاب بسیار مهم است تا قبل از انجام هر گونه جراحی مغزی، نیم‌کره‌ی غالب را تشخیص داده و از آسیب‌رسانی به نواحی تکلمی جلوگیری کند.

روش‌های آموزشی مرسوم در جامعه کم‌تر حاوی روش‌هایی هستند که موجب تقویت مغز راست می‌شوند. پس اگر خواهان موفقیت هستید، سعی کنید که مغز راست خودتان را قوی کنید.
یک راه تشخیص نیم‌کره‌ی غالب، انجام آزمونی است به نام «وادا» در طی این تست، یک داروی بی‌هوش‌کننده‌ی سریع‌الاثر به نام سدیم آمیتال که نام دیگرش آموباربیتال است به داخل شاهرگ (شریان کاروتید) راست یا چپ تزریق می‌شود. شاهرگ سمت راست خون را به نیم‌کره‌ی راست و شاهرگ سمت چپ خون را به نیم‌کره‌ی چپ مغزی می‌برند. تزریق آموباربیتال به داخل رگ موجب به خواب رفتن موقتی نیم‌کره‌ی مربوطه می‌شود. در این حالت، چنان‌چه توانایی‌های تکلمی فردی در نیم‌کره‌ی چپ غالب باشد، پس از تزریق آموباربیتال به شاهرگ چپ و به خواب رفتن نیم‌کره‌ی چپ، این فرد دیگر قادر به تکلم نخواهد بود.

یک راه دیگر جهت بررسی قابلیت‌های تکلمی مغزی، انجام تحریکات الکتریکی مغز است که جراحان اعصاب آن را بر روی مغز باز انجام می‌دهند. در این روش با توجه به آن‌که خود مغز گیرنده درد نداشته و قادر به درک درد نیست، جراح مغز یک الکترود را در نواحی مختلف مغز بیمار در حین جراحی قرار داده و از بیمار می‌خواهد تا چیزی را که حس می‌کند و یا به آن فکر می‌کند را بیان کند.

افرادی که سمت چپ مغزی‌شان برای تکلم غالب است،در صورت تحریکات الکتریکی نقاط مختلف کورتکس (قشر) مغزی سمت چپ تکلم‌شان دچار اختلال می‌شود. توجه داشته باشید که چنان‌چه فردی فقط از کارآیی یک طرف مغز خود استفاده کند، این موضوع دلیل نارسایی و یا ناتوانی طرف دیگر نیست، بلکه شاید علت آن این باشد که طرف دیگر مغزی تمرین کافی جهت استفاده و کارکرد مناسب را نداشته است.

شاید یکی از دلایل این‌که ما اغلب کم‌تر از سمت راست مغز خود استفاده می‌کنیم این باشد که اکثر روش‌های یادگیری و آموزشی جامعه که ما غالبا" با آن سر و کار داریم بر روی توانایی‌های سمت چپ مغز متمرکز شده‌اند و متأسفانه، اغلب روش‌های آموزشی مرسوم در جامعه کم‌تر حاوی روش‌هایی هستند که موجب تقویت مغز راست می‌شوند. پس اگر خواهان موفقیت هستید، سعی کنید که مغز راست خودتان را قوی کنید.

نوشته شده در تاریخ شنبه 10 اردیبهشت 1390 توسط علی یزدان پرست
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ